Atilla Atala – Caz İkonları – 28 Kasım – 22 Aralık 2013

Atilla Atala

Caz İkonları

28 Kasım – 22 Aralık 2013

Sergiden görseller | HakkındaAçılış kokteyli | Basın

Galeri FE’de açılışı 28 Kasım‘da caz müziği dinletisi eşliğinde yapılacak olan Atilla Atala’nın kişisel sergisi “CAZ iKONLARI” başlığını taşıyor. DGSA-UESYO’dan mezun olan sanatçı, resim, iç mimarlık ve grafik tasarım çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmektedir. Bunun yanında karikatür ve fotoğraf sanatıyla ilgili çalışmalarıyla da sergilere katılmaktadır. Kendisi, bu sergisinde “CAZ; Kutsanan bireyselliğin kusursuz kollektivizmi” söylemiyle caz sanatçılarını, Bizans ikonalarından esinlenerek yorumluyor. İkonalardaki tasvirler üzerinden tanrıya yöneltilen saygı,  caz sanatçılarının portreleri aracılığıyla solo performansların getirdiği “bireysellik” ve ortak çalışlardaki “birliktelik” göz önüne alınarak caz müziğine yöneltiliyor.

İkona ile onunla iletişim kuran arasındaki yoğun duygusal diyalog, tualdeki caz sanatçısıyla kurulması hedefleniyor. İkonaların plastiğindeki yüzeysellik bu resimlerde siyah fon üzerindeki beyaz renkli düz geometrik alanlarla veriliyor. Siyah fon, cazın köklerindeki hüzne ve zor yaşam şartlarına gönderme yapıyor.

Solo çalışlarında bireysellikleriyle öne çıkan caz sanatçılarının, kollektif icraları sırasındaki müzikal ahenk ve kusursuz uyum, tualde yer alan enstrümanlardaki gökkuşağı renkleriyle ifadesini buluyor. Müzikteki armoniyi çağrıştıran bu gökkuşağı renkleri, ikonalardaki yaldızlı fonla özdeşleşiyor.

 

1955 yılında doğdu. Orta ve lise öğrenimini Vefa Lisesi’nde yaptı. 1979 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi- Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu’ndan İç Mimar- Endüstri Tasarımcısı olarak mezun oldu. 1979-1982 yılları arasında özel sektörde endüstri tasarımcısı olarak çalıştı. Ortağı olduğu Ajans Epik Ltd. Şti.’nde art direktör olarak çalışmakta. İç Mimarlık ve grafik tasarım çalışmalarının yanında resim yapmakta, karikatür ve fotoğraf sanatlarıyla ilgilenmektedir. Logo, afiş, karikatür ve fuar stand tasarımı dallarında başarı ödülleri vardır. Grafikerler Meslek Kuruluşu (GMK) , İç Mimarlar Odası ve Karikatürcüler Derneği üyesidir.